16 maja 2020

April Henry "Uciekaj, ukryj się, walcz"

ilość stron: 352
format: e-book
wydawnictwo: Muza 
rok wydania: 2020

Opis: 
Trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej strony thriller, w którym grupa młodych ludzi staje oko w oko ze śmiertelnym niebezpieczeństwem i musi zdać najtrudniejszy w życiu egzamin z odwagi, pomysłowości, sprytu i poświęcenia. W ogromnym centrum handlowym w Portland wybucha strzelanina. Jest wiele ofiar śmiertelnych. Sześcioro nastolatków dostaje się w pułapkę: żeby ocalić życie muszą uciekać, kryć się… i walczyć. Kiedy alternatywą jest pewna śmierć, nawet najbardziej desperackie rozwiązania nagle wydają się proste i oczywiste – ale to wcale nie oznacza, ze decyzje, które trzeba podjąć, by ocalić nie tylko własne życie, stają się choćby odrobinę łatwiejsze.

Do sięgnięcia po tę książkę zachęciła mnie pewna dość pozytywna recenzja na którymś blogu. Dokładnie nie pamiętam który, przepraszam. W każdym razie recenzja była pozytywna i to właśnie ona zachęciła mnie do lektury. Pomyślałam sobie - pomysł na fabułę niestandardowy, rzadko spotykany w literaturze, więc czemu nie. Dam szansę. No i co? No właśnie... Chyba mamy problem, bo sam pomysł na fabułę jak już wspomniałam jest świetny tak samo wykonanie już mniej. Ale nie wyprzedzajmy faktów. Zacznę od fabuły. 

W centrum handlowym w Portland zamaskowani mężczyźni otwierają ogień, strzelając do kogo popadnie. W kilka chwil wybucha panika, niektórym udaje się uciec z budynku, inni zmuszeni są do ukrycia się. Wśród tych, którzy zostali w galerii są Miranda, Cole, Javier, Parker, Amina i Grace. Grupa, do tej pory nieznanych sobie osób od tej chwili musi działać razem by przeżyć. Udało im się ukryć na tyłach magazynu sklepu, ale na jak długo to wystarczy? A jeśli ci bandyci ich znajdą? W akcie desperacji wpadają na pewien pomysł, który może się udać. Czy grupa młodych, stających oko w oko ze śmiercią ludzi będzie w stanie wyjść z tego horroru cało? 

Ile to już razy słyszeliśmy o takich historiach? Gdzie jakiś dzieciak strzelał do swoich rówieśników w szkole. Gdzie snajper z odległości kilkunastu metrów strzelał do przypadkowych przechodniów. Takie historie się zdarzały i niestety będą się powtarzać. 
April Henry uraczyła mnie niebanalną fabułą, bo o ile w prawdziwym życiu takie zdarzenia mają miejsce, tak w literaturze spotykam się z nimi pierwszy raz. Chociaż przyznaję bez bicia - nawet nie sprawdziłam czy są jeszcze jakieś książki o tej tematyce.

Jedyne do czego mam zastrzeżenia to to, że było za mało emocji. Biorąc pod uwagę temat fabuły nie czułam tego strachu bohaterów, wszystko było takie jakieś płaskie. Głowni bohaterzy w większości bezpłciowi. Ciężko było się z nimi zżyć, kibicować im, jakkolwiek to brzmi. Żeby było śmiesznie, drugoplanowi bohaterowie nie posiadają imion. Autorka zastosowała tutaj zabieg nadawania ludziom imion - przymiotników t.j. Biznesmen, Szpilka, Dred, Rzep, Myszka, Wilk. I szczerze mówiąc sama nie wiem czy mi się to podoba czy mnie to drażni. Takie pół na pół. 

Samą książkę czyta się bardzo szybko, styl autorki jest fajny, lekki, bez zbędnego przedłużania. Najlepszym momentem książki był oczywiście... No niestety nie mogę powiedzieć, żeby nie zdradzać fabuły. Powiem tylko, że napastnicy zostali z ręką w nocniku. :)

Mimo minusów, które mi osobiście przeszkadzały, książka nie jest zła. Mogę ją polecić. Na LC widnieje jako literatura młodzieżowa i za taką właśnie trzeba ją brać. Nie spodziewajcie się trzymającego w napięciu thrillera z masą zwrotów akcji. Książka jest lekka, chociaż podejmuje trudny temat. Polecam na jedno popołudnie. 

Ocena: 6/10

6 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Z ciekawości może skusiłabym się przeczytać taki e-book :D
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  3. Opis brzmi zachęcająco, ale raczej po nią nie sięgnę. Lubię książki pełne emocji :)
    Carrrolina Blog-klik

    OdpowiedzUsuń
  4. Mimo minusów tej książki, o których wspominasz, nadal mam ochotę ją przeczytać. 😊

    OdpowiedzUsuń
  5. Raczej sobie odpuszczę, nie przekonuje mnie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Mi akurat podobało się to nazywanie ludzi przedmiotami. Każdy z nas jakoś szufladkuje widziane osoby. W chwili napadu nie ma czasu na przedstawianie się, więc dziwne by było, gdyby używano tu imion.
    Historia rzeczywiście dość prosta, ale mi się podobała. Czułam napięcie. Może trochę brakowało tutaj dopracowania w kreacji bohaterów, ale mimo wszystko polubiła ich :)
    Najbardziej mnie w tej książce wkurzała naiwność zamachowców. Na prawdę myśleli, że im ten plan wypadli, że zmienią świat? Trochę to dziecinne, ale ludzie dla głupszych rzeczy oddawali życie, więc...

    Pozdrawiam,
    Biblioteka Feniksa

    OdpowiedzUsuń

Staram się odpowiedzieć na każdy komentarz. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)

Etykiety

recenzja z biblioteki thriller kryminał sensacja e-book 9/10 8/10 zakup własny 7/10 Albatros literatura współczesna zagraniczna stosik 10/10 fantasy Amber romans z półki Prószyński i S-ka autobiografia pamiętnik recenzja filmu Stephen King biografia 9+/10 horror literatura dziecięca/młodzieżowa pożyczone 5/10 6/10 Joanne Kathleen Rowling Mira Sandra Brown świat książki 7+/10 8+/10 Media Rodzina Wyzwanie - Biblioteczne Wyzwanie - Czytam literaturę amerykańską tag Czarna Owca Książnica MUZA Tess Gerritsen film polecam 2/10 4/10 James Patterson Literatura piękna Simon Beckett Wyzwanie - KLUCZNIK Znak konkurs literatura faktu literatura współczesna polska 30-Day Book Challenge Alex Kava CT David Baldacci Deborah Harkness Erica Spindler G+J Hachette Harlan Coben Kryminalne wyzwanie Mag Marginesy Nasza Księgarnia Nicholas Sparks Prima Sine Qua Non We need YA Wydawnictwo Literackie Zysk i S-ka egzemplarz recenzencki podsumowanie miesiąca 12 posterunek 12 rund 2 3/10 5+/10 6+/10 Alex Michaelides Alloma Gilbert Andrew Gross Andrew Miller Andrzej Sapkowski Anna Piecyk Anne Frasier Annie Proulx April Henry Aramis B.A Paris Bear Grylls Bukowy Las CIL Polska Camilla Läckberg Carlos Ruiz Zafon Cathy Glass Charlaine Harris Chris Tvedt Christopher Berry-Dee Claire Cook Colin Clark Colson Whitehead Corrine Sweet Czerwony smok David Lagercrantz David Peace David Shobin Downham Jenny Dziewiąta sesja E. L. James Fabryka słów Filia Francis Durbridge Frederick Forsyth Graham Masterton Gregg Hurwitz Hanna Łącka Heather Graham Holly Black Idealne matki Ira Levin Isabel Sterling Jack Higgins Jack Ketchum Jaguar James Thompson Jeanette Winterson Jenny Blackhurst Jo Nesbø Jodi Picoult John Boyne John Green Joy Fielding Julian Barnes KROPKA Kandi Steiner Katarzyna Michalak Katherine Stone Konrad Wojciechowski Krzysztof Koziołek Laura Griffin Laura Lippman Leigh Bardugo Leslie Alan Horvitz Liebster Blog Award Lifehouse Lisa Jackson Lucky Maria Turtschaninoff Marina Anderson Meg Cabot Megan Hart Michelle Kaminsky Młody Book Nicci French Nicholas Pileggi Nicholas i Micah Sparks Oficynka Olga Rudnicka Oscar Wilde PDF Pascal Patricia Cornwell Patrick McGrath Phantom Press International Pierwsze urodziny bloga REBIS Replika Richard Castle Ross MacDonald Ryszard Sadaj Rzeczpospolita Samantha Shannon Shari Lapena Sharon Owens Skrzat Sonia Draga Tahereh Mafi Vered Morgan Vesper Virginia C. Andrews W.A.B Wayne Theodore Wil Haygood Winston Groom Wojciech Chmielarz Wydawnictwo Dolnośląskie Wydawnictwo Kobiece Wyzwanie - Klasyka Horroru Zlatan Ibrahimović allegro chcę mieć dramat informacje klasyka obca literatura erotyczna literatura obyczajowa muzyka podsumowanie serii. regały na książki romasn science fiction serial superNOWA wygrane w konkursie wyzwanie Åsa Larsson Éric-Emmanuel Schmitt Łukasz Henel