11 października 2013

Patrick McGrath "Groteska"

Rok 1949. Państwo Coal, sir Hugo oraz jego żona Harriet, właśnie przyjęli do pracy Fledge`a oraz jego żonę Doris. On, jako kamerdyner, ona jako kucharka i sprzątaczka. Od samego początku relacje między nowym kamerdynerem a jego panem są napięte. Ukradkowe, nie miłe spojrzenia. Ciche wyśmiewanie. W powietrzu wisi jakaś groza... Coś się wydarzy...
I nie musimy długo czekać na tragedię. Znika osoba bliska rodziny Coal. Sir Hugo ma swoje przypuszczenia, ale jak się okaże, nie będą one nawet w połowie tak straszne, jak myślał. Nowy kamerdyner zmieni jego życie w piekło. Dosłownie.

Patrick McGrath - brytyjski pisarz i scenarzysta filmowy. Na swoim koncie ma dziewięć powieści, z czego trzy zekranizowano (w tym 'Groteskę'). Jest to moje pierwsze spotkanie z tym autorem, i muszę przyznać, że mam mieszane uczucia. Niby książka fajna, wciągająca, z niebanalną fabułą, a jednak czegoś mi zabrakło.

Książka jest napisana z perspektywy Hugo Coal`a, który opowiada historię, tego, jak został uwięziony w własnym ciele. 'Nieszczęśliwy' wypadek, który przykuł go do wózka, który odebrał mu wszystko, dzięki czemu człowiek jest człowiekiem. Teraz wegetuje i ma dużo czasy na rozmyślanie o przeszłości, o tym jak do tego wszystkiego doszło.

Jak już wspomniałam, książka wciąga. Jest napisana bardzo prostym językiem, rozdziały nie są długie, a cała książka liczy sobie 193 strony. Malutko, książeczka na jeden wieczór. Przez całą książkę czeka się na rozwiązanie jeden, podstawowej zagadki - dlaczego i jak sir Hugo wylądował na wózku?

"Groteska" to książka lekka, przyjemna, nie wymagająca od czytelnika większego myślenia. Napis z okładki "Współczesna opowieść grozy" troszeczkę mija się z prawdą, bo po pierwsze ani to współczesne, a grozy jest tyle, że zmieściłoby się to na łyżeczce od herbaty. Troszeczkę dramatu jest, owszem, ale nie aż tyle, na ile wygląda okładka i opis z tyłu książki.

Czy polecam? Szczerze to nie, bo wiem, że jest milion innych, lepszych książek.

6/10



Tytuł oryginalny: The Grotesque
Wydawnictwo: C&T
Tłumaczenie: Iwona Chamska
Rok wydania: 2006
Ilość stron: 193 

14 komentarzy:

  1. Kiedy człowieka dotyka kalectwo to niema zawsze zmienia się o 180 stopni obojętnie czy na gorsze czy też na lepsze. Już nic nie jest takie jak dotychczas i zmienia się wszystko. Co do powyższej książki jej tematyka mnie zaciekawiła, dlatego mimo twojej zdystansowanej oceny chyba jednak skuszę się na ,,Groteskę''.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Fajnie autor opisał to, gdy człowiek jest uwięziony w własnym ciele. Nigdy się tak na prawdę nie zastanawiałam, jak tacy ludzie żyją. Ta książka pokazuje, tą drugą stronę.

      Usuń
  2. Odpowiedzi
    1. Też tak myślałam, a jednak czegoś mi brakowało.

      Usuń
  3. Może być interesująco, jak spotkam chętnie do niej zaglądnę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Książka bardzo cieniutka, więc można się skusić :)

      Usuń
  4. nie miałam w planach i nadal nie mam :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Jak jest sporo lepszych to sobie odpuszczę:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Nie zostałam wystarczająco zachęcona do tej książki, ale słyszę o niej pierwszy raz. Na tą chwile nie chcę przeczytać.

    OdpowiedzUsuń

Staram się odpowiedzieć na każdy komentarz. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)

Etykiety

recenzja z biblioteki thriller kryminał sensacja e-book 9/10 8/10 zakup własny 7/10 Albatros literatura współczesna zagraniczna stosik 10/10 fantasy Amber romans z półki Prószyński i S-ka autobiografia pamiętnik recenzja filmu Stephen King biografia 9+/10 horror literatura dziecięca/młodzieżowa pożyczone 5/10 6/10 Joanne Kathleen Rowling Mira Sandra Brown świat książki 7+/10 8+/10 Media Rodzina Wyzwanie - Biblioteczne Wyzwanie - Czytam literaturę amerykańską tag Czarna Owca Książnica MUZA Tess Gerritsen film polecam 2/10 4/10 James Patterson Literatura piękna Simon Beckett Wyzwanie - KLUCZNIK Znak konkurs literatura faktu literatura współczesna polska 30-Day Book Challenge Alex Kava CT David Baldacci Deborah Harkness Erica Spindler G+J Hachette Harlan Coben Kryminalne wyzwanie Mag Marginesy Nasza Księgarnia Nicholas Sparks Prima Sine Qua Non We need YA Wydawnictwo Literackie Zysk i S-ka egzemplarz recenzencki podsumowanie miesiąca 12 posterunek 12 rund 2 3/10 5+/10 6+/10 Alex Michaelides Alloma Gilbert Andrew Gross Andrew Miller Andrzej Sapkowski Anna Piecyk Anne Frasier Annie Proulx April Henry Aramis B.A Paris Bear Grylls Bukowy Las CIL Polska Camilla Läckberg Carlos Ruiz Zafon Cathy Glass Charlaine Harris Chris Tvedt Christopher Berry-Dee Claire Cook Colin Clark Colson Whitehead Corrine Sweet Czerwony smok David Lagercrantz David Peace David Shobin Downham Jenny Dziewiąta sesja E. L. James Fabryka słów Filia Francis Durbridge Frederick Forsyth Graham Masterton Gregg Hurwitz Hanna Łącka Heather Graham Holly Black Idealne matki Ira Levin Isabel Sterling Jack Higgins Jack Ketchum Jaguar James Thompson Jeanette Winterson Jenny Blackhurst Jo Nesbø Jodi Picoult John Boyne John Green Joy Fielding Julian Barnes KROPKA Kandi Steiner Katarzyna Michalak Katherine Stone Konrad Wojciechowski Krzysztof Koziołek Laura Griffin Laura Lippman Leigh Bardugo Leslie Alan Horvitz Liebster Blog Award Lifehouse Lisa Jackson Lucky Maria Turtschaninoff Marina Anderson Meg Cabot Megan Hart Michelle Kaminsky Młody Book Nicci French Nicholas Pileggi Nicholas i Micah Sparks Oficynka Olga Rudnicka Oscar Wilde PDF Pascal Patricia Cornwell Patrick McGrath Phantom Press International Pierwsze urodziny bloga REBIS Replika Richard Castle Ross MacDonald Ryszard Sadaj Rzeczpospolita Samantha Shannon Shari Lapena Sharon Owens Skrzat Sonia Draga Tahereh Mafi Vered Morgan Vesper Virginia C. Andrews W.A.B Wayne Theodore Wil Haygood Winston Groom Wojciech Chmielarz Wydawnictwo Dolnośląskie Wydawnictwo Kobiece Wyzwanie - Klasyka Horroru Zlatan Ibrahimović allegro chcę mieć dramat informacje klasyka obca literatura erotyczna literatura obyczajowa muzyka podsumowanie serii. regały na książki romasn science fiction serial superNOWA wygrane w konkursie wyzwanie Åsa Larsson Éric-Emmanuel Schmitt Łukasz Henel